Your IP: 18.208.211.150
Hostname:
ec2-18-208-211-150.compute-1.amazonaws.com

Your Browser: unknown unknow

Modernizacja sieci

 

Witam użytkowników ASK „Nelka”.

Już w niebawem bo we wrześniu rozpoczniemy kompleksową modernizację sieci ASK „Nelka”. Przyjęta technologia to GPON, która umożliwia podanie sygnału sieciowego z transferem nawet do 2Gigabitów/sec bezpośrednio do użytkownika końcowego (czyli światłowodem do mieszkania).

Da to wiele nowych możliwości:

  1. Transfer do 2 Gbit/s
  2. Niezawodność i ciągłość działania sieci niezależnie od warunków atmosferycznych (burze itp.)
  3. Uniezależnienie się od awarii zasilania (pomiędzy serwerownią OLT, a użytkownikiem końcowym ONT lub ONU - nie ma urządzeń wymagających zasilania prądem)
  4. Większe bezpieczeństwo
  5. Możliwość transmisji Telewizji w jakości Full HD (i lepszej)

O szczegóły można pytać w biurze sieci.

Wasz admin Ted.

Postęp prac - 12.09.2018

Modernizacja Etap 1 rozwieszane kabli magistralnych - realizacja 65%

Postęp prac - 8.10.2018

Rozwieszenie kabli magistralnych - realizacja 80%,

Podłączanie użytkowników końcowych realizacja - 7%

Postęp prac - 8.12.2018

Rozwieszenie kabli magistralnych - realizacja 90%,

Podłączanie użytkowników końcowych realizacja - 68%

Oficjalnie usługa to 100/100 Mbps, ale testujemy transfer 300/300 Mbps i jest OK! ;)

 

PROBLEMY Z VIRUSEM

W ostatnim czasie w kilku miejscach naszej sieci dało się odnotować problemy ze złośliwymi VIRUSAMI. Programik ten wysyła tysiące bezużytecznych pakietów (lub e-maili) w sieć. Objawia się to wzmożonym ruchem, który potrafi skutecznie zablokować cały fragment sieci. Miało to miejsce w okolicach switcha u Kamila (ul. 1-go Maja 48 - Łokietka) oraz w rejonie ul. Nad Potokiem. W związku z tym zwracamy się z prośbą by (zgodnie z regulaminem) zabezpieczyć swój komputer przed wirusami, by nie utrudniać korzystania z sieci innym, ale również i sobie oraz nie narażać obsługę techniczną na dodatkową żmudną pracę przy wykrywaniu takich problemów nie będących w zasadzie awarią. Dla osób, które mają trudności ze zdobyciem legalnego oprogramowania anty-virusowego polecam stronę (http://free-av.com), na której znajdą darmowy program anty-virusowy W dalszym ciągu wielu użytkowników nie odblokowało protokołu ICMP. Przypominam, że powoduje to utrudnienia i osoby z zablokowanym protokołem ICMP nie mogą liczyć na żadne ulgi przy ewentualnych awariach! Pozdrówka - Wasz techniczny - Ted!

Testujemy "SPRAWIEDLIWY DOSTĘP DO SIECI"

W związku z problemami z transferem danych z internetu wprowadziliśmy tzw. Inteligentny Podział Pasma. Ma to zabezpieczyć użytkowników przed sytuacją, w której jeden użytkownik zajmuje całe pasmo, a reszta nie może nawet otworzyć strony WWW, a w ostatnich czasach taka sytuacja często miała miejsce. Z uwagi, że program jest uruchomiony na etapie testów mogą wystąpić jakieś utrudnienia, za które przepraszamy, jednocześnie prosząc o maila ze spostrzeżeniami na adres This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. z tematem IPP. Z poznanych efektów ubocznych jest pogorszenie echa (pingów - prosimy o tym nie pisać) co związane jest z nagminnym w ostatnim czasie udostępnianiem plików bez ograniczeń (istnieje obiegowa opinia, że: "Jeżeli udostępnie pliki z większym transferem to szybciej będę mógł ściągać" - niedorzeczność) . Taka sytuacja nie może mieć miejsca! Będziemy regulować transfer wychodzący, ale wymaga to czasu i wielu testów, dlatego prosimy o taką konfiguracje oprogramowania (szczególnie programów P2P), by nie dopuścić do "uploadowania" plików z transferem powyżej 10 kB/sec, w przeciwnym wypadku będziemy blokować użytkowników, którzy zapychają sieć uniemożliwiając innym np. korzystanie z gier internetowych, które wymagają szybkiego kontaktu z serwerem docelowym! W dalszym ciągu wielu użytkowników nie odblokowało protokołu ICMP. Przypominam, że powoduje to utrudnienia i osoby z zablokowanym protokołem ICMP nie mogą liczyć na żadne ulgi przy ewentualnych awariach (patrz poniżej)! Pozdrówka - Wasz techniczny - Ted!

Kłopoty z dostępem do sieci - NAD POTOKIEM

W dn. 3/4.11.2004 Utrudnienia odnotowane zostały w rejonie punktu "Nad potokiem". Do awarii przyczyniło się wprowadzenie w błąd osoby usuwającej drobną usterkę, poprzez zablokowanie protokołu ICMP na swoim komputerze przez jednego z uzytkowników. W związku z zaistniałą sytułacją administracja zwraca sie z prośbą do użytkowników by nie blokować protokołu ICMP, ponieważ utrudnia to diagnostykę i naraża innych na problemy związane z brakiem sieci, a osoby dokonujące napraw na niepotrzebną stratę czasu. Chcieliśmy przypomieć, że sprawę tę reguluje regulamin sieci (3.2.16). W przypadku łamania tego regulaminu, nie będą uwzględniane żadne reklamacje. Chciałbym podkreślić, że informacje te sa szczególnie istotne dla osób używających WINDOWS XP (przy instalacji SP2, następuje automatyczna instalacja "zapory ogniowej"), oraz przy korzystaniu z różnych programów zabezpieczających - "zapór ogniowych" czyli firewall. Wszystkie programy tego typu mogą być odpowiednio skonfigurowane tak by nie powodowały utrudnień. Pozdrówka - Wasz Ted!

Problemy z dostepem do internetu ciąg dalszy ...

W dalszym ciągu dział techniczny naszego providera Crowley Data Poland, nie zdołał zupełnie usunąć usterki na naszym wpięciu do sieci internet, chociaż od dnia 20.09.2004 jest zauważalna pewna poprawa. Dział techniczny firmy CDP powinien poradzić sobie z usunięciem tej usterki do poniedziałku (takie otrzymaliśmy zapewnienie), niemniej prace trwają - w dniu jutrzejszym ma być sprawdzona instalacja antenowa, oraz stan urządzeń przesyłowych. W przypadku braku dostępu do sieci prosimy o zachowanie cierpliwości Pozdrówka - Wasz administrator techniczny - Ted! .

Problemy z dostepem do internetu

Wielu z Was kochani zauważyło, że od paru godzin są problemy z dostępem do Internetu oraz transferem z globalnej sieci . Po dokładnym zbadaniu problemu okazało się, że tym razem uszkodzenie jest w sieci szkieletowej firmy CROWLEY i nie mamy na to wpływu. Dział techniczny firmy Crowley obiecał jak najszybsze usuniecie awarii. pozostaje nam wierzyć, że skoro dotychczas współpraca z w/w firmą układała się dobrze (a przecież zmieniliśmy dostawcę Internetu z powodu częstych awarii), problem szybko zostanie rozwiązany i w dalszym ciągu będziemy cieszyć się szybkim dostępem do Internetu jak to miało miejsce dotychczas. Jednocześnie bardzo proszę o nie zasypywanie mnie setkami SMS i info na GG - 3-mamy rękę na pulsie i mamy nadzieje, że problem w najbliższych godzinach zostanie rozwiązany! - Wasz administrator techniczny - Ted. .

KOMUNIKAT ASK NELKA

Z uwagi na skargi użytkowników ASK Nelka, dotyczące spowolnienia transferu z internetu w pewnych godzinach, przypominamy, że korzystanie z programów P2P, zgodnie z regulaminem nie ma prawa utrudniać innym dostępu do sieci. W związku z powyższym administracja podjęła decyzję o ograniczaniu pasma lub nawet blokowaniu użytkowników nie stosujących się do regulaminu. Przypominamy, że należy samemu ograniczać pasmo dla udostępniania innym plików. W przypadku gdy administracja ograniczy dla konkretnego użytkownika transmisję to użytkownik zostanie o tym powiadomiony poprzez pocztę elektroniczną, dlatego prosimy o przesyłanie na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. swoich danych takich jak: nazwa komputera (lub nazwisko użytkownika), adres zainstalowania łącza, e-mail, nr GG, nr telefonu (dane tylko dla adm. ASK). W przypadku gdy użytkownik zostanie zablokowany prosimy o zgłoszenie tego faktu pod nr 7815256 (poniedz. - piątek 9-17) lub 0-606274546. Trzeba jednocześnie przyznać, że większość użytkowników korzysta z łącza w sposób prawidłowy, dzięki czemu możemy się cieszyć szybkim internetem w odróżnieniu od innych ASK, a zapychanie łącza jest sprawą marginalną i oby tak było dalej!

KOMUNIKAT CDP 2

Otrzymalismy od naszego dostawcy internetu nastepujacy komunikat: "Szanowni Abonenci: uprzejmie informuje, iz w zwiazku z pracami modernizacyjnymi w nocy z niedzieli na poniedzialek (6/7 czerwca 2004r) w godzinach 02:00 - 04:30 wystapi przerwa w dzialaniu nastepujacych uslug: www, poczta, dns, bazy danych. Przepraszamy za spowodowane przerwa utrudnienia."

Przypomnienie

Przypominamy o obowiązku zapłaty za internet. Pieniądze należy wpłacać do 20 danego miesiaca, za biezacy miesiac!!!.

Brak dostpu do internetu !!

Zgodnie z ogloszeniem GZE - w dn 12.05.2004, w godzinach 10:00 - 12:00 nastapi przerwa w dostawie energii elektrycznej miedzy innymi przy ulicy 1-go maja gdzie jest zainstalowane obecnie nasze wpiecie do internetu. Z powodu braku zasilania nie beda czynne urzadzenia dostepowe. GZE przeprasza za utrudnienia! My zas bedziemy mogli na dwie godziny odlepic sie od monitorow. Przypominamy rowniez, ze weszllismy w okres burz, a zatem prosimy osoby, u ktorych sa koncentratory o wylaczanie powierzonych im urzadzen na czas burzy a pozniej niezwloczne ich wlaczanie. Jednoczesnie przypominamy, by odlaczac w tym czasie kabelek sieciowy, poniewaz pozostawinie go w komputerze grozi conajmniej uszkodzeniem karty sieciowej. Adm.

Problemy z serwerem PROXY !

W zwiaku z wieloma zgłoszeniami dotyczaymi "nie działania internetu" - informuje, że problem jest poza nasza siecia, a dotyczy serwera PROXY, z którego wielu korzysta. Zatem jeżeli nie pracuja Ci strony WWW (moze poza nasza) to odhacz w ustawieniach internetowych serwer PROXY, badz wpisz inny (warszawski) w3cache.waw.cdp.pl port: 8080 i wszystko znów wróci do normy. Ponadto informuje, ze w niedługim czasie powinien wznowić działanie dotychczasowy serwer

IRC na Nelce znów aktywne!

W ostatnich dniach znów ożywił się nasz serwer IRC - Chcesz podyskutować - odwiedz nas adres: nelka.k1.pl port:6667 - Zapraszamy!

KOMUNIKAT CDP !!!

W nocy z 21/22.02.2004 Firma CROWLEY będzie naprawiac uszkodzenia swojej sieci szkieletowej, które w ostatnich czasach utrudniały nam dostęp do internetu. W zwiazku z powyższym moga nastapić zaniki sygnału. CDP obiecuje, iż naprawy te przyczynia się do bezawaryjnej pracy. Przypominamy również o terminie 20.02 (termin płatnosci za internet). Adm.

Awaria !!!

W nocy z 10/11.02.2004 nastapiła awaria serwera. Doszło do przegrzania i uszkodzenia procesora. Ponadto odnotowalismy atak przeprowadzony przez robaka internetowego zainstalowanego na komputerze jednego z userów. Po wymianie procesora w dalszym ciagu korzystanie z sieci było utrudnione z uwagi na działanie tego robaka! Prosimy (zgodnie z regulaminem) o ochronę antywirusowa swoich komputerów, tak by podobne przypadki nie miały miejsca. Adm.

Przerwy w dostępie do INTERNETU!!!

W dn. 03.02.2004 moga nastapić dłuższe przerwy w dostępie do INTERNETU w północnej częsci sieci - numery nieparzyste ul 1-go maja oraz przecznice, od ul. Murckowskiej aż do ulicy Długiej (Goldsteiny), ul. Czecha, ul. Bogucicka, ul. Nad potokiem. Przerwy te spowodowane będa pracami konserwacyjnymi. Adm.