Your IP: 18.208.211.150
Hostname:
ec2-18-208-211-150.compute-1.amazonaws.com

Your Browser: unknown unknow

Modernizacja sieci

 

Witam użytkowników ASK „Nelka”.

Już w niebawem bo we wrześniu rozpoczniemy kompleksową modernizację sieci ASK „Nelka”. Przyjęta technologia to GPON, która umożliwia podanie sygnału sieciowego z transferem nawet do 2Gigabitów/sec bezpośrednio do użytkownika końcowego (czyli światłowodem do mieszkania).

Da to wiele nowych możliwości:

  1. Transfer do 2 Gbit/s
  2. Niezawodność i ciągłość działania sieci niezależnie od warunków atmosferycznych (burze itp.)
  3. Uniezależnienie się od awarii zasilania (pomiędzy serwerownią OLT, a użytkownikiem końcowym ONT lub ONU - nie ma urządzeń wymagających zasilania prądem)
  4. Większe bezpieczeństwo
  5. Możliwość transmisji Telewizji w jakości Full HD (i lepszej)

O szczegóły można pytać w biurze sieci.

Wasz admin Ted.

Postęp prac - 12.09.2018

Modernizacja Etap 1 rozwieszane kabli magistralnych - realizacja 65%

Postęp prac - 8.10.2018

Rozwieszenie kabli magistralnych - realizacja 80%,

Podłączanie użytkowników końcowych realizacja - 7%

Postęp prac - 8.12.2018

Rozwieszenie kabli magistralnych - realizacja 90%,

Podłączanie użytkowników końcowych realizacja - 68%

Oficjalnie usługa to 100/100 Mbps, ale testujemy transfer 300/300 Mbps i jest OK! ;)

 

Awaria Łącza (godz. 00:17)

O godzinie 23:59 otrzymałem SMS-a od uzytkowinka sieci z rejonu "Nad Potokiem" o braku sieci. Diagnoza: uszkodzenie poza naszą siecią, a do providera - Crowley-a nie potrafię się dodzwonić, "wszystkie linie są zajęte" - mam nadzieje, że naprawa nie potrwa zbyt długo, niestety jak sygnalizujecie nasz provider ostatnio jest bardziej awaryjny. Mamy nadzieję, że sytuacja się zmieni i nie będzie tak często awarii. Przepraszamy za wynikłe kłopoty w imieniu naszego providera.

W dalszym ciągu proszę o terminowe wpłaty abonamentu, ponieważ jeszcze kiladziesiąt osób nie wpłaciło! Przypominam, ze pieniądze należy wpłacać do 20-go każdego miesiąca za dany miesiąc.

Pozdrówka adm. tech. - Wasz Ted

AWARIA KABLA MAGISTRALNEGO !!!

W dniu 4.12.2005 r. około godz. 18-tej, został uszkodzony kabel magistralny (RG58) łączący węzeł przy ul.Czecha z węzłem przy ul. 1-go Maja 25. Pomimo naprawy i wielu prób reanimacji (do późnych godzin nocnych), nie uratowaliśmy go. W dniu 5.12 o godzinie 1:30 am została podjęta decyzja o wyłożeniu nowego kabla oraz zamontowaniu w połowie trasy wzmacniacza, ponieważ dotyczy to odcinka 200 m , co uczyniliśmy jeszcze w tym dniu pracując do północy, w naprawdę ciężkich warunkach (zobacz za okno). W ten sposób udało nam się też przywrócić Internet użytkownikom znajdującym się za tym węzłem tj. ul. Czecha, ul. Bogucicka i rejon ulicy Nad Potokiem. Od poniedziałku nowy fragment kabla (UTP 5 kat.) jest testowany toteż mogą pojawić się jakieś drobne przerwy. Planujemy jeszcze wymienić koncentrator w węźle przy ul 1-Maja 25 co umożliwi transmisję wewnątrz sieci do 100Mbit/sec.

Za wynikłe utrudnienia przepraszamy.

Za ofiarną pracę dziękujemy Daxowi, Neonowi oraz reszcie z 4 osobowej ekipy remontowej (K i T).

Adm Tech

Awaria Łącza (godz. 19:40)

Uszkodzenie światłowodu na lini Katowice - Warszawa to powód "zbyt dużych" (2500 ms) pingów do Waszych ulubionych serwerów. Uszkodzenie to powinno zostać usunięte do godz 21 - 22 to inforamcja uzyskana z f-my Crowley. Przepraszamy za wynikłe kłopoty w imieniu naszego providera.

W dalszym ciągu przypominam o potrzebie instalowania WSZYSTKICH łat dla systemu Windows ze strony Microsoft Update! - wiele osób ciągle ma zawirusowany komputer.

Jak zgłaszać awarię?

Z uwagi, że wielu uzytkowników zadaje pytanie - co robić gdy nie mam internetu, przypominamy, iż awarię należy zgłaszać następująco: w dniach poniedziałek - piątek 10 - 17 w siedzibie firmy IMPACT (1-go Maja 25) lub telefonicznie 7815256. W pozostałym czasie, w rozsądnych godzinach, z wyjątkiem 16:30 - 20:00 pod tel. 0-606274546 (SMS-ów nie biorę pod uwagę)

Zgłąszając awarię należy sprawdzić ostatnią wpłątę, a komputer powinien być włączony do sieci internetowej, energetycznej oraz mieć włączony protokół ICMP (echo), w przeciwnym wypadku szybka diagnoza jest niemożliwa (patrz regulamin)

Administracja ASK "Nelka" prosi o terminowe wpłacanie abonamentu za korzystanie z internetu. Przypominamy - do 20 danego miesiaca, za bieżący miesiąc!!! Użytkownikom mającym zaległości może zostać ograniczony dostęp do niektórych usług. Adm.

Awaria Łącza - ciąg dalszy (godz. 17:03)

Uszkodzenie światłowodu na lini Katowice - Warszawa - to ostatnia inforamcja uzyskana z f-my Crowley. Awaria ma zostać usunięta w ciągu kilku godzin - przepraszamy za wynikłe kłopoty w imieniu naszego providera - Adm.

Awaria łącza 2

Odnotowaliśmy awarię łącza dostępowego do internetu. Pomimo wielu prób dotychczas nie byliśmy w stanie skontaktować się z firmą Crowley (wszystkie stanowiska obsługi klienta zajęte - pewnie awaria nie dotyczy tylko nas). Gdy tylko uzyskamy jakieś informacje postaramy się Wam przekazać no chyba, że łącze będzie już prawidłowo pracować i nie będzie takiej potrzeby. Informacje można na żywo otrzymać również na kanale IRC://192.168.0.2 #zawodzie - zapraszamy.

Jednocześnie przypominamy o obowiązku zapłaty za korzystanie z internetu do 20 danego miesiaca, za bieżący miesiąc!!! (dzisiaj jest 2.10 a wielu jeszcze nie urogulowało należności za sierpień i wrzesień!!!). Użytkownikom mającym zaległości może zostać ograniczony dostęp do niektórych usług. Adm.

Ponownie zakłócenia w obrębie ul. Bogucickiej - !!!

W ostatnich dniach mieliśmy problemy w okolicy ulicy Bogucickiej -ulicy Nad potokiem. W sobotę przeprowadziliśmy kontrolę powności uziemienia (zerowania) komputerów przy ul. Bogucickiej 1 oraz węzłów przy ul. Nad Potokiem. Muszę z żalem przyznać, że tylko połowa sprawdzonych komputerów była prawidłowo uziemiona bądź zerowana pozostałe niestety albo nie posiadały w ogóle uziemienia bądź nie spełniało ono normy. Chciałbym przypomnieć, że prawidłowe uziemienie jest jednym z podstawowych wymogów stawianych komputerom pracującym w sieci, po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, ale także poprawności działania sieci (patrz REGULAMIN)! Prosiłbym wszystkich użytkowników ASK 'NELKA' o sprawdzenie poprawności uziemienia swojego komputera oraz w razie potrzeby dokonania niezbędnych zabezpieczeń. W przypadku braku uziemienia nie uwzględnimy żadnych reklamacji związanych z niepoprawnym działaniem sieci, a komputer 'sprawiający kłopot' będziemy zmuszeni odpiąć od instalacji w celu zapewnienia prawidłowego działania całej sieci. Postaramy się też w najbliższym czasie dokonać stosownych kontroli w całej sieci. Mam nadzieję, że te kroki przyczynią się do bezawaryjnego działania ASK 'NELKA' Pozdrówka Adm. Tech.

IRC - ponownie na NELCE!!!

Dzień 24.09.3005 (sobota) jest długo oczekiwanym dniem przez Rudiego! W tym dniu Rudi chce reaktywować IRC-a! Nie zawiedźcie go! To kiedyś był najlepszy amatorski kanał! Tylko od Was zależy czy to się uda, czy po 5-ciu latach istnienia sieci 'Nelka' znów wszyscy troszkę bliżej się poznają, znów będą mogli się banować :->, i znów nawiążą się nici przyjaźni - jak to było kiedyś. Jako główne godziny 'zaczepne' proponujemy 10:00, 13:00 , 17:00 i 19:30, zapraszamy tez wszystkich o godzinie 22:00. By przedsięwzięcie Rudiemu się udało dziennie są prowadzone testy po godzinie 22 (ale nie tylko) możesz nas znaleźć na kanale.

Jednocześnie przypominamy adres serwera IRC: nelka.k1.pl, Zaopatrzyć się w odpowiedni program możemy tu Mirc

Problemy w obrębie ul. Bogucickiej - USUNIĘTE !!!

Od kilku dni mieliśmy problemy w okolicy ulicy Bogucickiej. Polegało to na tym, że pakiety przychodzące z ul. Nad Potokiem blokowały węzły od ul. Bogucickiej do ul. Czecha utrudniając lub wręcz uniemożliwiając korzystanie z sieci. Problem zatykających się koncentratorów został rozwiązany, za utrudnienia przepraszamy. Zwracamy się jednak z prośbą do wszystkich użytkowników ASK 'NELKA' o kontrolę antywirusową swoich sprzętów, oraz o odpowiednią najlepiej ręczną konfigurację przepływu - informacje pod nr tel. 781-52-56. (poniedz. - piątek 10 - 17) W razie jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem sieci prosimy o kontakt pod w/w nr telefonu. Adm.

Awaria Łącza

Ok. godz. 16.00 wystapiła awaria łacza - poza nasza siecia, dostawca internetu poinformował że awaria zostanie usunięta tak szybko jak to będzie możliwe.

Awaria Łącza - proszę nie regulować odbiorników :-> !!!

Odnotowaliśmy awarię łącza dostępowego do internetu. F-ma Crowley poinformowała nas o awarii na odcinku Katowice - Warszawa, która ma zostać dzisiaj usunięta! Awaria spowodowana jest usterką swiatlowodu.

Jednocześnie przypominamy o obowiązku zapłaty za korzystanie z internetu do 20 danego miesiaca, za bieżący miesiąc!!!.

Użytkownikom mającym zaległości może zostać ograniczony dostęp do niektórych usług. Adm.

ZMIANA SIEDZIBY FIRMY IMPACT!!!

Od dnia 07.07.2005 siedziba firmy będzie znajdować się przy ul. 1-go Maja 25, pomiędzy piekarnią "Kauf", a pracownią grawerską. W tym miejscu nalezy też zgłaszać wszelkie problemy z dostępem do internetu. Numer telefonu pozostaje bez zmian: 781-52-56 i pod tym numerem można również zgłaszać awarie (poniedziałek - piątek, w godz. 10 - 17)

Awaria serwera

W nocy z 28.06 / 29.06 (wtorek/środa) odnotowaliśmy awarię serwera, która była przyczyną braku dostępu do internetu. Jednocześnie przypominamy o obowiązku zapłaty za internet do 20 danego miesiaca, za bieżący miesiąc!!!.

Użytkownikom mającym zaległości może zostać ograniczony dostęp do niektórych usług.Adm.

BURZA!

No i pierwsza poważna burza w tym roku (oczywiście wczoraj - w niedzielę). Niestety padło kilka urządzeń - co nie jest przyjemne, ale już 95% sieci biega (a minęło zaledwie 24 godz.). Jak dowiedzieliśmy się zostało uszkodzonych też kilka Waszych komputerów, a przecież zawsze powtarzamy, że należy wyjmować kabelek sieciowy dla własnego dobra! Dział techniczny prosi by po burzach zgłaszać awarie, które nie zostały usunięte w czasie ponad 24 h, co może świadczyć o indywidualnych uszkodzeniach np. karty sieciowej lub gniazda w switchu.

I oby to była ostatnia taka burza w tym roku - Wasz techniczny - Ted!

MODERNIZACJA PUNKTU u MAX-a!

W dniu dzisiejszym (27.05.05) po godz. 15 - tej mogą wystąpić zakłócenia w dostępie do internetu, związane z przebudową węzła u MAX-a (ul. Czarnieckiego). Za utrudnienia przepraszamy.

Przypomnienie

Przypominamy o obowiązku zapłaty za internet. Pieniądze należy wpłacać do 20 danego miesiaca, za biezacy miesiac!!!. W przypadku braku wpłaty, użytkownikowi może zostać ograniczony dostęp do niektórych usług. Adm.

PRZYSPIESZENIE!

3 Mbit/sec. NELKA <==> INTERNET !

W dniu dzisiejszym nastąpiło przyspieszenie naszego dostępu do internetu o 50%. W związku z wymiana urządzenia dostępowego w godzinach rannych 9:00 - 10:00 miały miejsce krótkie przerwy transmisji do i z Globalnej sieci. Za utrudnienia przepraszamy. Adm.

VIRUS, VIRUS VIRUS ......

Nasza sieć została zaatakowana przez złośliwe wirusy, które rozprzestrzeniają się między innymi przez LAN. Winą za taki stan rzeczy należy obciążyć tych użytkowników, którzy instalując system operacyjny nie instalują nakazanych przez firmę MICROSOFT łat, zapewniających bezpieczeństwo, a przecież w regulaminie wyraźnie piszemy o zabezpieczaniu swoich kompów!!! Całe zamieszanie dotyczy tylko komputerów opartych na platformie NT czyli Windows NT, Windows 2000, Windows XP , Windows 2003. Jeżeli nie potraficie sobie poradzić z instalacją takiego systemu możecie kupić Windows 98 lub Windows ME lub LINUX-a np. Aurox - polecam. Narzekam tak dlatego, że praktycznie od piątku nic nie możemy robić tylko usuwamy userom wirusy, a to nie nasza rzecz!

Teraz prośba o pomoc z waszej strony. Jeżeli masz Wirusa to najlepiej zarchiwizuj sobie dane oraz ściągnij ze strony Microsoftu wszystkie możliwe łaty i zarchiwizuj. Następnie odłącz kabelek od sieci komputerowej i zainstaluj (po formacie całego dysku) od nowa system operacyjny następnie zainstaluj łaty oraz antywirusa i teraz możesz włączyć komputer do sieci. Dokończ instalację sterowników itp. Jeżeli nie potrafisz zawsze możesz nas odwiedzić. Jeżeli zablokowaliśmy twój komputer zadzwoń do mnie (0-606274546).

Jak rozpoznać Wirusa? - Nie trzeba nawet żadnego skanera (najczęściej i tak nic nie pokazują bo wirus je blokuje), pomocą może okazać się metoda Daxa. Wystarczy sprawdzić stan połączenia internetowego. zatrzymaj wszelkie wysyłanie i ściąganie z Internetu wyłącz i włącz połączenie internetowe i przyjrzyj się pakietom. Gdy zauważysz że twój komputer nadaje dużo pakietów oznacza to że masz wirusa. Jeżeli nie masz Internetu u siebie, a tę stronę przeglądasz u kumpla to pewnie już zablokowaliśmy twój komp z powodu wirusa!

Zobaczcie dla przykładu, że nie tylko my mamy problem z takim paskudztwem ;) Inni też mieli.

Błagam, usuńcie te wirusy wasz techniczny Ted!

BURZE!

W dniu wczorajszym (27.04.2005) Katowice weszło w strefę burz. Nie jest to przyjemna wiadomość, ponieważ może się to wiązać z drobnymi kłopotami w dostępie do sieci. Ale przeżyliśmy już 5 (słownie pięć) takich trudnych okresów i żyjemy. Wczorajsza burza nie spowodowała większych uszkodzeń, niemniej na parę godzin zawisły urządzenia obsługujące węzeł 'Goldsteiny'. O godzinie 10-tej rano już wszystko było sprawne. Jednak w związku z okresem burzowym, przypominamy o odłączaniu komputerów od sieci w trakcie burz oraz gdy planujemy dłuższą nieobecność w trakcie niepewnej pogody!

Warto też wspomnieć o innej burzy, która rozpętała się po programie wyemitowanym w TVP3 dotyczącej firmy sprzedającej komputery (salon przy ulicy Granicznej 29 w Katowicach, naprzeciw Belga) więcej dowiecie się ze tej strony. Komputery

MODERNIZACJA SERWERA!

W dniu dzisiejszym (8.03.05) po godz. 12:00 mogą wystąpić zakłócenia w dostępie do internetu spowodowane modernizacją serwera dostępowego. Przerwy te w sumie nie powinny trwać dłużej niż dwie godziny. Za utrudnienia przepraszamy. Jednocześnie przypominamy, że pod adresem nelka.k1.pl działa serwer IRC, który będzie czynny podczas wspomnianych prac co umożliwi informację na "żywo", o przebiegu prac oraz kontakt w przypadku innych awarii - radzimy już zaopatrzyć się w odpowiedni program Mirc

PROBLEMY Z WIRUSAMI - część 2

W dalszym ciągu przypominamy o zabezpieczeniach antywirusowych i prawidłowym instalowaniu systemów operacyjnych typu WINDOWS, które jak okazuje się są tak dziurawe jak ser szwajcarski. Po ostatnim komunikacie doszły mnie głosy w stylu "Co to za sieć ciągle tylko łapię wirusa..." itp. Dzisiaj natknąłem się na raport, który wskazuje, że zabezpieczenia naszej sieci są niezwykle skuteczne (odpowiednio skonfigurowany firewall na routerze oraz antywirus obsługujący pocztę, i nasza skromna praca polegająca na wyłapywaniu i informowaniu o zainfekowaniu komputera). Według naszej oceny stopień zawirusowania komputerów pracujących u nas nie przekracza 10%, a jak czytamy w wspomnianym raporcie w Polsce ten wskaźnik wynosi 64,75%, czyli praktycznie dwa na trzy komputery cierpią z powodu zaniedbań swojego użytkownika. Ponadto chciałbym przypomnieć, że ci, którzy hodują wirusy utrudniają innym dostęp do sieci poprzez generowanie wzmożonego ruchu, co powoduje (mówiąc praktycznie) obniżenie transferu i zwiększenie czasu echa (pingów)! Administracja ASK "Nelka" prosi o terminowe wpłacanie abonamentu za korzystanie z internetu. Pozdrówka - Wasz techniczny - Ted!