Your IP: 18.208.211.150
Hostname:
ec2-18-208-211-150.compute-1.amazonaws.com

Your Browser: unknown unknow

Modernizacja sieci

 

Witam użytkowników ASK „Nelka”.

Już w niebawem bo we wrześniu rozpoczniemy kompleksową modernizację sieci ASK „Nelka”. Przyjęta technologia to GPON, która umożliwia podanie sygnału sieciowego z transferem nawet do 2Gigabitów/sec bezpośrednio do użytkownika końcowego (czyli światłowodem do mieszkania).

Da to wiele nowych możliwości:

  1. Transfer do 2 Gbit/s
  2. Niezawodność i ciągłość działania sieci niezależnie od warunków atmosferycznych (burze itp.)
  3. Uniezależnienie się od awarii zasilania (pomiędzy serwerownią OLT, a użytkownikiem końcowym ONT lub ONU - nie ma urządzeń wymagających zasilania prądem)
  4. Większe bezpieczeństwo
  5. Możliwość transmisji Telewizji w jakości Full HD (i lepszej)

O szczegóły można pytać w biurze sieci.

Wasz admin Ted.

Postęp prac - 12.09.2018

Modernizacja Etap 1 rozwieszane kabli magistralnych - realizacja 65%

Postęp prac - 8.10.2018

Rozwieszenie kabli magistralnych - realizacja 80%,

Podłączanie użytkowników końcowych realizacja - 7%

Postęp prac - 8.12.2018

Rozwieszenie kabli magistralnych - realizacja 90%,

Podłączanie użytkowników końcowych realizacja - 68%

Oficjalnie usługa to 100/100 Mbps, ale testujemy transfer 300/300 Mbps i jest OK! ;)

 

Awarie (idą parami) !!!

Znów w ostatnim czasie mieliśmy kilka awarii. I tak w nocy z 11/12.12.2006 odnotowaliśmy celowe uszkodzenie kabli na ulicy Czecha. Wszystko wskazuje na to, że ktoś złośliwie wyciął fragment kabla i nawet go nie zabrał. Podejrzewamy, że dokonała to osoba nie płacąca abonamentu (co spowodowało jej odcięcie). Ale z nami się idzie zawsze dogadać, co pewnie wielu z Was potwierdzi. Dlatego prosimy potencjalnych złodziei wpierw o kontakt z nami i pewnie nie dojdzie do uszkadzania kabli.

Rozpoczął się też sezon grzewczy. To oczywiście nie oznacza, że będziemy podgrzewać kable, ale oznacza, że złodzieje energii elektrycznej ruszyli do ogrzewania mieszkań. Jaki to ma związek z siecią - zapytacie? Otóż w dn. 12.12.2006 kilkakrotnie wywaliły bezpieczniki w pionie administracyjnym klatki schodowej przy ulicy 1 Maja 19 (tam gdzie jest lodziarnia), powodując unieruchomienie całej północnej części sieci czyli nieparzyste numery ul 1 Maja oraz ulice boczne. Wczoraj reagowaliśmy kilka razy. Dzisiaj zabieramy się za pomiary elektryczne tegoż punktu i postaramy się wytropić pajęczarza oraz przekazać jego personalia administracji budynku. Za utrudnienia (choć nie powstałe z naszej winy) przepraszamy!

Pamiętajmy jeszcze o opłatach za korzystanie z Internetu. Płacimy do 20-go danego miesiąca za dany miesiąc i bardzo prosimy o terminowe wpłaty, ponieważ nie chcemy płacić odsetek, a my też musimy przekazać dalej opłatę za dostarczanie Internetu. Jeżeli nie wpłacisz w terminie, to 21-go włączy ci się plansza ostrzegawcza kilkanaście razy w ciągu dnia, a od 25-go plansza będzie gościć stale zamiast stron WWW - Pamiętaj płacąc terminowo otrzymasz rabat !!!

Pozdrawiam Wasz Ted

Jak zaoszczędzić?

Od kilku dni testuję oszczędzarkę ;-). Masz internet z naszj sieci? Masz telefon stacjonarny? - możesz zaoszczędzić i to dużo!

Zakupiłem bramkę VOIP (jednorazowy wydatek 249 zł - ale to nie jest konieczne, ponieważ można dzwonić z komputera - u nas najtańsza bramka już za 175 zł HT-286, oczywiście na zamówienie) i rozmowy z telefonu stacjonarnego wykonuję via internet. Koszt takich rozmów to 6 gr. (+ VAT) za minutę (na Polską, Europę Zachodnią oraz USA, Kanada nawet 4 gr. (+ VAT), oczywiście przy naliczaniu sekundowym. Za numer w strefie Katowickiej czyli 032 7578406 (sklep) płacę 5 zł (z VAT) na rok!!! (a nie 50zł/mies.), a doładować konto mogę przelewem, lub kupić w sklepie zdrapkę (taką jak do TAK TAK czy POP). Wkrótce napiszę więcej na ten temat, ale już mogę służyć informacją osobom zainteresowanym !

Pozdrawiam Wasz Ted

Uwaga na programy P2P!!!

Niestety powraca sytuacja z początku listopada. Wielu z Was ponownie zainstalowało dziurawe programy P2P i załapało jakiegoś wirusa (bądź źle skonfigurowało te programy) zapychając przy okazji sieć. W związku z wieloma skargami muszę postawić sprawę jasno! Jeżeli wpływa do mnie skarga o problemach, bądź sami zauważymy jakieś problemy to skanujemy połączenia w sieci. Gdy natrafimy na osoby powodujące zwiększony ruch pakietów na pojedynczych portach natychmiast odłączamy taki komputer od sieci! Jest 31.12.2006r. godzina 14:30 właśnie zablokowałem 7 komputerów końcówki IP: 10/117/118/128/159/185/207 Jeżeli chodzi o w/w programy P2P, które generują wspomniane problemy to: bittorent, bitconet, bearshear - wspomniane programy zostały wyłapane doświadczalnie, tzn użytkownicy tych programów zawalali sieć. W ASK Nelka zdajemy sobie sprawę, że używając te programy możemy być w każdej chwili odłączeni od sieci! Z tego co wiem istnieje wiele innych programów o podobnym działaniu, ale nie sprawiających takich problemów (np. eMule). Nie chodzi o zakazanie używania programów P2P, a raczej o nie korzystanie z problematycznych programów tego typu!

Przypominam, że wiele osób zalega z płatnościami w dniu dzisiejszym będziemy zmuszeni zablokować osoby nie płacące!

Pozdrawiam Wasz Ted

Nowości 2

No i nie trzeba było długo czekać na wyjaśnienia zaistniałej sytuacji

Przejrzyjcie następujące materiały:

- zobacz ten artykul

Oczywiście mam nadzieję, że w naszej sieci nikt nie używa nielagalnego oprogramowania, a jeżeli to najwyższy czas na zmiany.

Wasz admin Ted

Nowość

Pełne informacje o tobie gościu tej strony, a to po to bys nie myślał, że jesteś anonimowy w sieci.:

Piszę to dlatego, że od pewnego czasu dostajemy mnóstwo maili o nadużyciach np. złamaniu praw autorskich. Pamiętajcie każdy uzytkownik ASK "Nelka" ma niepowtarzalne IP i w związku z tym nie jest anonimowy. Wszelkie nadużycia, np ściąganie filmu bez opłacnenia, nawet ściąganie mp3, jest rejestrowane przez służby antypirackie! Dotyczy to szczególnie programów P2P (Bearshear, bittorent, bittconect itp), które ostatnio są mocno zawirusowane (a może właśnie przez wspomniane wirusy organizacje antypiracke zdobywają dane o użytkownikach internetu łamiących prawo! - To wszystko pod rozwagę - przemyślcie czy warto! Wasz admin Ted

Nareszcie troszkę spokoju !!!

Mieliśmy ostatnio duże problemy związane z działaniem sieci, a wszystko to z powodu potężnej burzy jaka nas nawiedziła. Niektórzy określają ją jako burzę 5-cio lecia i miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych 5-ciu lat taka się nie powtórzy! Niemniej przypominamy i prosimy o wyłączanie komputerów, hub-ów w trakcie burz. Kabelki sieciowe powinny być wypięte.

Odnotowaliśmy również kradzież kabli sieciowych na ulicy Karola 3. Jeżeli znacie tych, którzy kradną kable, to poproście by tego nie robili, to zupełnie chwały nie przynosi, a raczej wstyd! Ponadto koszta związane z naprawą wielokrotnie przewyższają ewentualny zysk z kradzieży.

Na przełomie soboty i niedzieli została unieruchomiona sieć na ul Czarnieckiego i okolice. Początkowo sądziliśmy, że to w wyniku wadliwego działania koncentratorów w DOMATORZE, ale później okazało się, że jeden użytkownik dokonywał napraw na własną rękę i dzięki temu zablokował część sieci. Prosimy o niedokonywanie napraw sieci we własnym zakresie.

Pamiętajmy jeszcze o opłatach za korzystanie z Internetu. Płacimy do 20-go danego miesiąca za dany miesiąc i bardzo prosimy o terminowe wpłaty, ponieważ nie chcemy płacić odsetek, a my też musimy przekazać dalej opłatę za dostarczanie Internetu. Jeżeli nie wpłacisz w terminie, to 21-go włączy ci się plansza ostrzegawcza kilkanaście razy w ciągu dnia, a od 25-go plansza będzie gościć stale zamiast stron WWW

A to ciekawostka. Komputer jednego z naszych użytkowników:

Czyż nie śliczny - pozdrawiam Wasz Ted

VIRUS, VIRUS VIRUS ......

Od ponad dwóch tygodni walczymy (i to nieraz po nocach) ze zjawiskiem zapychania pakietami karty wejściowej serwera odpowiedzialnego za routing oraz przełączników (switchy). Zgodnie z regulaminem każdy powinien używać LAN w sposób nie zakłócający korzystanie z internetu innym. W tym celu należy odpowiednio konfigurować swój komputer, oraz zabezpieczyć antywirusowo. Niestety nie wszyscy się do tego stosują!!! Dlatego od 1-go Listopada będziemy skutecznie wyłapywać takie osoby i obcinać im pasmo do poziomu Neostrady oraz zakładać limity (na okres 1 - 3 miesięcy) dzięki czemu nie będą potrafili wyrządzać większych szkód w sieci. Będziemy dokonywać różnych kontroli. Zdajemy sobie sprawę, że wielu nie robi tego złośliwie, a spowodowane jest to przez wirusy.

Zatem gdy zauważysz że ilość wysłanych pakietów z twojego komputera jest większa od ilości odebranych to pierwszy znak, że coś może być nie tak! Prosimy wszystkie takie osoby o kontakt (0-606274546) pomożemy usunąć wirusa i wówczas nie zastosujemy wspomnianych wyżej sankcji, a dzięki oczyszczeniu waszych komputerów ze złośliwego oprogramowania wszyscy będą mogli wydajniej korzystać z sieci Nelka.

Zwracam też uwagę dokonywanie zmian w sieci bez zgody administracji. Np. ostatnio powodem zaśmiecania było udostępnianie łącza drogą radiową dla swojego komputera. Z tej dziury zaczęło korzystać nielegalnie kilka osób dodatkowo zawalając sieć w trakcie prób hackowania. Przypominam, że osoby czyniące zmiany w konstrukcji sieci bez naszego zezwolenia zgodnie z regulaminem muszą się liczyć z odpięciem od sieci, ponieważ stwarzają zagrożenia.

Pozdrowienia Wasz Ted!

ZNÓW MAMY DOSTĘP DO INTERNETU !!! (godz. 19:00)

Już w ostatniej godzinie wielu z Was zaobserwowało migające GG i inne startujące programy sieciowe. Tak ASK Nelka po jedno dniowej przewie znów jest wpięta do globalnej sieci. Ponadto tak jak zapowiadaliśmy okno otworzyło sie szerzej (4Mbit/sec.) i to nie na korytarz (czyli do pośrednika) ale bezpośrednio na świat! Nie trwało to kilka dni czego obawialiśmy się, a to dzięki szybkiej reakcji naszego nowego dostawcy internetu firmy ATM, za co bardzo dziękujemy! W związku ze zmianą dostawcy sygnału internetowego, zmieniły się też nr IP naszych komputerów (obserwowane z zewnątrz). Każdy dostał IP publiczne. Numery IP zaczynają się od 85.232.239.1 (to jest adres tego serwera) do 85.232.239.254. Tu mozesz sprawdzić twój adres IP: http://twojeip.pl - oczywiście wcześniej wyłącz PROXY

Niestety podczas przerwy w dostępie do sieci, niektórzy "regulowali odbiorniki" i kilka odcinków sieci nie ruszyło. Wszystkie awarie zostaną usunięte w piątek (9.06). Jeżeli coś Wam nie będzie chodzić jeszcze w piątek po 17-tej to może oznaczać indywidualną awarię i wówczas proszę o kontakt telefoniczny. Wasz Ted

BRAK - DOSTĘPU DO INTERNETU !!! (godz. 16:00)

W związku ze zmianą dostawcy sygnału internetowego, nastąpiła przerwa w dostępie do globalnej sieci. Mamy nadzieję, że wyjście na świat będzie szybko otwarte. Niemniej przerwa spowodowana zmianami może potrwać do kilku dni. Oczywiście okres braku sygnału zostanie odliczony od abonamentu za czerwiec (dla tych, ktorzy już wpłacili - za kolejny miesiąc). Bardzo przepraszamy za wszelkie utrudnienia. Ponadto informujemy, że nowe, biznesowe łacze (umowa oczywicie jest już podpisana, czekamy tylko na instalację) zapewniać będzie SYMETRYCZNY transfer ponad 4 Mbit/sec.(w każda stronę niezależnie) i podpięte będzie bezposrednio do sieci szkieletowej ATM. Jakosć dostępu do internetu będziemy mieć zatem o klasę wyższa niż przy wykorzystaniu dotychczasowego łacza. Dodatkowe uruchomione kanały międzynarodowe zapewnia bezproblemowy i szybki transfer do każdej częci swiata.

Utrudnienia - PRACE - wstrzymane !!!

Okazało się, że nasze zezwolenie na prowadzenie kabla przez budynki Akademii Ekonomicznej nie upoważnia nas do jego konserwacji, a nawet do wejscia na dachy AE. Wynikło nieporozumienie i zmuszeni bylismy do zejscia z dachów AE, a co za tym idzie zaprzestania prac. W poniedziałek pójdziemy z wyjasnieniami do kierownictwa administracji AE, oraz proba o wydanie zezwolenia na dokończenie prac (raptem 30 minut). Jak wiecie z uwagi na uszkodzenia (przebicia i przetarcia kabla,) mielismy już od jakiegos czasu problemy w tej częsci naszej ASK, dlatego mamy nadzieję, że pomimo naszej gafy administracja AE wyrazi zgodę na w/w roboty. Wasz Ted.

Utrudnienia - zaplanowane PRACE !!!

Z powodu konieczności przebudowy magistrali do punktu węzłowego "Nad potokiem", w dn. 27.05.2006 tj. w sobotę nastąpią przerwy w dostępie do internetu całej podsieci północno - wschodniej. Wymieniany będzie kabel koncentryczny RG58 o przepustowości 10 Mbit/sec. na kabel UTP 5 cat. o przepustowości 100 Mbit/sec. Wymieniane będą też stare koncentratory na swiche pracujące z autonegocjajcją 10/100 Mbit. W razie problemów z dostępem do internetu po ukończeniu prac należy ustawić przepływ w karcie sieciowej na 10 Mbit półdupleks. Będziemy sobie cenić również pomoc ze strony użytkowników.Informacje moża uzyskać u TED-a (GG 148251 tel. 0-606274546). Prace wykonywane będą od około godziny 10:00 - do zakończenia (około 3-4 godzin).

UWAGA BURZE

W ostatnim czasie odnotowaliśmy pierwszą poważną burzę w tym roku. Niestety padło kilka urządzeń. Jak dowiedzieliśmy się zostało uszkodzonych też kilka Waszych komputerów, dlatego poraz kolejny przypominamy, że należy wyjmować kabelek sieciowy dla własnego dobra! Dział techniczny prosi by po burzach zgłaszać awarie, które nie zostały usunięte w czasie ponad 24 h, co może świadczyć o indywidualnych uszkodzeniach np. karty sieciowej lub gniazda w switchu.

Jednocześnie przypominamy o obowiązku zapłaty za internet. Pieniądze należy wpłacać do 20-tego danego miesiaca, za bieżacy miesiac!!!. Możliwość zapłaty istnieje również po osobistym kontakcie z Ted-em (patrz wyżej)

Ale się rozgadałem ;-) Wasz techniczny - Ted!

Przypomnienie

Przypominamy o obowiązku zapłaty za internet. Pieniądze należy wpłacać do 20-tego danego miesiaca (poniedziałek - piątek, w godzinach 13 - 17), za bieżacy miesiac!!!.